Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yetişkinlikte de ortodontik tedaviyi yapılabiliyor. Ancak tek koşulla, ortodontik tedavinin yapılabilmesi için dişlerin sağlıklı olması gerekiyor. Eğer çene kemiğinde problem varsa bu problemler ancak ameliyatla düzeltilebiliyor. Populasyonda bu durumla da sık karşılaşılıyor.

Yetişkinlikte ortodontik tedavi yapılırken, iskeletsel problem dediğimiz çene kemiğindeki problemlerde ortopedik tedavi ile ortodontik tedavi birlikte yürütülür. Böyle vakalarda bir çene-yüz cerrahı ile ortodontist işbirliği yaparak çalışırlar ve ağır bir anomaliyi birlikte düzeltebilirler.

Ortodontik tedavi dişlerin üzerine uygun bir materyalle kuvvet uygulanması esasına göre yapılır. Bu tedavi için üretilmiş tel, yay veya özel lastiklerle uygulanan kuvvetin yönüne doğru dişler hareket eder. Bu hareket sırasında yeri değişen dişin önünde kemik yıkımı, hareketin aksi yönünde de yeni kemik bir dokusu oluşur. Sonuçta yeni yerlerine yerleşen dişler, tedavi sonunda yeni kemik yuvalarına oturmuş olurlar.

Yetişkinlerdeki ortodontik tedavinin zorluğu, kemiğin çocuklarda olan plastezin, esnekliğin sağlanamamasıdır. Yetişkinlerde ortodonti tedavisini zorlaştıran durum budur. Yaş ilerledikçe gittikçe kemik katılaştığı için ortodontik tedavi zorlaşmaktadır. Ortalama 20 yaşından sonra yetişkin gruba geçildiğinde göre, tedavi süresi biraz da uzar.

Bilinir ki, 80-85 yaşına kadar ağızda az diş olsa da bir protez öncesi yada periyodontal diş eti sorunu olan kişilerde bu tedaviler uygulanabilir. Önemli olan kemiğin yerinde olmasıdır. Kemik olduğu sürece diş her zaman hareket ettirilebilir.

Yetişkinlerde ortodontik tedaviler günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle iskeletsel, yani üst çenenin alt çeneye göre küçüklük veya büyüklük problemleri gibi, asimetri denilen çenenin bir tarafa kayması gibi küçük yaşlarda ihmal edilen vakalarda yetişkinlerde ortodontik cerrahi ameliyatlar yapılır.

Yetişkinlerde çocuklarda da görülen diş çapraşıklıkları tedavi edilebilir. Yetişkinlerde çocuklardan farklı olarak yapılan bir takım tedaviler daha vardır. Mesela, bir protez öncesi o bölgeden çekilen diş yüzünden diğer dişlerin eğildiği durumlarda yapılacak olan protezin daha dengeli oturması için eğilen dişlerin tekrar dikleştirilmesi gerekir ki köprünün ayakları sağlam olabilsin.

Yetişkinlerde periodental sorunlar, diş etlerinde sorunlar, kemik erimesinden ötürü dişlerin birbirlerinden ayrılması sorunu söz konusu olduğu için aralardaki boşlukların kapatılması, çene eklemi problemleri gibi problemler de gerekli apareyler ve sabit tedaviler yetişkin hastalarda başarı ile uygulanabilmektedir. Bu tip tedaviler yetişkinlerde çocuklarda uygulanan tedavilerden farkı olarak uygulanan tedavilerden bazılarıdır.