Üst Çene Darlığı Tedavisi

Çocuklarda üst çenenin dar olması çeşitli ortodontik problemlere yol açmaktadır. Bunlardan biri çapraşıklıktır. Üst çene dar olduğu zaman çocuğun süren daimi dişleri çene kemiği içinde yer bulamadığı için çapraşık sürer. İkinci problemde şudur. Çiğneme fonksiyonunun hakkı ile gerçekleştirilebilmesi için üst ve alt çene arasında kapanış probleminin olmaması gerekir.

Üst çenesi dar olan çocuklarda, alt çene kapanış vermek için sağa ya da sola kayma eğilimindedir. Bu durum çocuk büyürken çenenin asimetrik bir form almasına neden olur. Bu nedenle üst çene darlığı erken yaşta teşhis edilmelidir. Eğer çocuk 7-8 yaşlarında iken üst çene darlığı teşhis edilir ise, bu darlık hareketli plaklarla, hareketli ortodontik apereylerle birçok hastada kolaylıkla tedavi edilebilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Eğer, üst çene darlığının teşhis ve tedavisi gecikmiş ise bu tip vakalarda 13-14 yaşına kadarda başarılı müdahaleler yapılabilir. Fakat 13-14 yaşına gelen hastada hareketli apereyler değil, sabit genişleticilerle müdahaleler yapılabilir. Üst çenesi dar olan çocuklarda gerekli genişletmeler yapılarak, bu tedavi uygulanarak alt çenenin sağa ve sola asimetrik hareketler yapması engellenmiş olur. Çapraşık olan dişlerin sürmesi için yer temin edilmesi nedeni ile ortodontik tedaviler birçok kez çekim gerekmeden gerçekleştirilebilmektedir.

Üst çenesi dar olan çocuklarda mutlaka ortodontik tedavi gereklidir. Eğer erken yaşta teşhis edilebiliyor ise, 7-8 yaş ideal yaştır. Geç teşhis edilmiş ise, 13-14 yaş aralığı da bu tedavilerin başarılı şekilde gerçekleştirilmesi için önemlidir.