Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedavi yaklaşık 2 yıl sürer. Dişler düzeldikten hemen sonra etrafındaki yapılar (periodonsiyum) dişlerin yeni konumuna uyum sağlayamamıştır. Ayrıca kemik dokusu olgunlaşmamıştır. Bu nedenle apareyler çıkarılırsa dişler eski yerlerine dönebilirler. Bunu önlemek için düzelmiş dişleri yapılacak başka aygıtlarla yerlerinde pekiştirmek gerekir. Tedavinin bu son aşamasına pekiştirme tedavisi denir. Bu dönemde de çocukların dişlerine gereken özeni göstermesi şarttır.

Ortodontik tedaviden sonra dişler yeni konumlarından eski yerlerine dönme eğilimi gösterirler. Bunu önlemek için (kemik ve çevre dokuların yeniden düzenlenmesi tamamlanıncaya kadar) dişler düzeltilen konumlarında tutulmalıdır. Bu amaçla hareketli veya sabit pekiştirme aygıtları kullanılır.

Ortodontik tedavide düzeltilen dişler tekrar bozulabilir. Hatta literatürde %30 kadar kayıp kabul edilmiştir. Ortodonti tedavisi ile dişler küçük kuvvetlerle ağızda yanlış konumlandığı yerlerinden hareket ettirilip olması gereken konumlarına getirilir.

Fakat ağızda kuvvetler dengesi vardır. Yani dil, çene, dudak, yanak, çiğneme kuvvetleri hepsi dişlere kuvvet uygular. Dişler bu kuvvetlerin nötrlendiği yerlerde dizilirler. Ortodontik tedavide dişlerin konumu değiştirilip, diğer kas ve iskeletsel konum değiştirilmediği için kuvvet dengesine etki olamamaktadır.

O sebepler ortodontik tedavi bir takım unsurlarla tutunmaz ( bunlara tansiyon denir) ise ortodontik tedavi geri döner. Geri dönmemesi için uygulanan teknikler şunlardır. Tedavi dıştan ya da içten tellerle ya da hareketli apereylerle -ne kullanılır ise kullanılsın-  tedavi sonucunda dil tarafından köpek dişleri arasına küçük bir tel dolgu maddesi ile yapıştırılır. Bu tel köpek dilleri arasındaki kesici dişlerle köpek dişlerinin düzeltilen konumlarını korumasını sağlar. Yine şeffaf plaklar kullanılarak yaklaşık tedavi süresi kadar gece kullanımı sağlanır. Bunlarda arka grup dişlerin tekrar kaymasını engeller.

Diş telleri güzel bir gülümseme yaratır, ancak Pekiştirme apareyi bunu korurken daha iyi ağız hijyenini uygulayarak uzun süre bu gülüşü muhafaza edebilmek için yardımcı olur. Pekiştirme Tedavisi düzeltilen dişleri korumak için en yaygın şekilde kullanılırlarsa da, çocuklarınızın apereyi kendi ortodontistlerinin talimatına göre doğru şekilde kullanmalarının sağladığı avantajlar bunun ötesine geçmektedir.

Pekiştirme apareyi konuşma problemlerini çözmesine yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Çocukları doğru bir şekilde apareyi kullanma alışkanlığına sokmak ve bunu güvende tutmak kolay değildir, ancak avantajlarını bilmek ve çocuklarınızın görevlilerini benimsemelerini sağlamak için nasıl yapacağımızı öğrenmek ve ortodontist hekiminizin tavsiyelerini takip etmek tüm ailenizin daha az stresle bu süreçle başa çıkabilmesi için çok önemlidir.

Neden bir pekiştirme tedavisi gereklidir?

Neden bir pekiştirme tedavisi gereklidir?

Diş tutucuları çoğunlukla ortodonti tedavisinin son aşaması olarak kullanılır. Braketler çıkarıldıktan sonra, dişler orijinal pozisyonlarına geri dönebilir. Bu nedenle, geceleri takılan tutucular (daha uzunda olabilir) düzleştirilmiş diş pozisyonunu korumaya yardımcı olabilir.

Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi'ne göre, daha düz dişlerin temizlenmesi, plak oluşumunu azaltması ve boşlukların oluşma ihtimalini azaltması daha kolaydır. Fakat farkında olmayabileceğiniz başka sebepler de var. Düzgün dişler, doğru bir ısırıkla birlikte, çocukların yiyeceklerini daha etkin bir şekilde çiğnemelerine yardımcı olur. Daha iyi çiğneyerek, yiyeceklerinden daha fazla besin alırlar. Yiyecekleri çiğneyebilmenin bir yararı, tükürük üretiminde bir artış gerçekleştrimesidir. Ve daha fazla tükürük plak oluşumunu azaltmak ve çürükleri azaltmak için daha fazla sindirim enzimi anlamına gelir.

Diyabetin Basitleştirilmesine Yardımcı Olur

Çocuklar ve yetişkinler, tutucularını doğru bir şekilde taktıkları zaman, Uluslararası Diş Hekimliği Dergisi'ne göre genel veya ağız sağlığının zayıf olduğu durumu telafi ederek dişleri uyumlu tutmaya yardımcı olur. Ve Amerikan Diyabet Birliği'ne göre kötü oral sağlıği şeker hastalığının kanla ilişkili etkilerini daha da kötüleştirebilir. Dolayısıyla diş ipi kullanımı, fırçalama ve dil temizliğinden sonra özel olarak formüle edilmiş gargara işlemlerine ilaveten bir tutucu giyme, şeker hastalığına bağlı rahatsızlıklara karşı yardımcı olabilir.

Solunumu Geliştiriyor

Daha az bilinen bir diğer avantaj, bazı çocuklar için retainer aygıtının nefes almasına yardımcı olabilmesidir. Diş Hekimliği Tüketici Rehberi'ne göre özel tutucular, yalnızca dişleri düzleştirmek veya çeneleri hizalamakla kalmaz, aynı zamanda gece horlama veya nefes alma sorunlarının giderilmesinde yardımcı olabilir.

Konuşma Gelişimine yardımcı olur

ortodontik tedavi pekistirme apareyi

Bazı çocuklar konuşmalarına yardımcı olmak için retainer takıyorlar. Kids Health, çocukların kelime haznelerini geliştirdikçe çocuklar doğru sesler oluşturabilmeleri için dil koumunu ayarlamaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Bir Pekiştirme apareyi kullanma alışkanlığı kazanmak

Yeni bir alışkanlığın oluşması için gereken süre herkes için farklıdır. Bu nedenle çocuklarınıza eğlenceli hale getirerek daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz. İşte bir tutucu giyme alışkanlığını kazanmak ve yanlış yerleştirmemek için bazı ipuçları:

  • Daha büyük bir taşıma çantası alın ve tutucu çantasını buna koyun. En sevdikleri aksiyon kahramanı ya da en sevdikleri renk olan bir çanta olsun, çocuğunuz küçük, plastik bir çanta üzerinde büyük bir çantayı unutması daha az olasıdır.
  • Bir not yazın ve çocuğunuzun retainer kutusuna koyun. Çocuğunuzun okuması eğlenceli olabilir ve görevlilerini hatırlatma işlevi görebilir.
  • Anahtarlar gibi, retainer çantasını da aynı yerde tutun. Parlak renkli bir cismin, günün meşgul bir bölümünde göz ardı edilmesi daha zordur ya da yerinden oynama olasılığı daha düşüktür.

Çocuklarınızın düzenli olarak bir Pekiştirme apareyini doğru ve uzun süre takması zor olabilir. Ancak bir müddet sonra alıştıklarında çocuklarınızın günlük hayatının bir parçası olacaktır ve gülümsemelerinin güzelliğine övgüler aldıkça mutlu olacaklardır.