Otodontik Tedavinin Yaşı

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Eğer, iskeletsel bir problem yoksa ve sadece dişlerde çapraşıklık varsa bu bozukluklar, her yaşta ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Hastanın yaşı sadece hareketin ve tedavinin süresini etkiler. Ancak, iskeletsel bir sorun varsa, ergenlik döneminin sonuna kadar bu bozuklukların tedavisi ortopedik tedavi yaklaşımları ile düzeltilebilir.

Yetişkin dönemde ise bu tarz iskeletsel sorunlar, ortognatik cerrahi operasyonlar ile beraber yürütülen ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Ortodontik tedaviye başlama yaşı genellikle 7 yaşlarıdır. Fakat bundan daha erken yaşlarda da ortodontik tedaviye başlanabilir. Ama özellikle 7-8 yaşlarında kesici dişler görülmeye başladığı için anne-babalar problemleri daha rahat hissedebiliyorlar, bu yüzden de ortodontiste başvurabiliyorlar. En erken yaş olarak 6 yaş dişlerinin çıktığı, üst çenenin darlığı durumunda alt çene sağa veya sola doğru kayma yapar. O yüzden en erken tedaviye 6 yaşlarında başlanabilir. Üst çeneyi genişletmede ne kadar erken tedaviye başlanabilirse o kadar iyi olur.   Çünkü çocuklardaki kemiğin yapısı, yani yumuşaklığı bu yaşlarda uygun olduğu için, ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar yararlı olur. Genellikle ortodontik vakalar dental ve iskeletsel olarak ikiye ayrılabilir.

Problem iskeletsel ise tedaviye en erken yaşta başlanması çok önemlidir. Ama problem eğer sadece çapraşıklıklarda ise o zaman tedaviye tüm dişlerin hemen hemen hepsinin çıktığı, ağızda 28 dişin tamamlandığı 12-13 yaşlarında tedaviye başlamak daha uygundur.