Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik cerrahi yüzde daha estetik görüntü yarartmak için yapilan ameliyattir. Dislerinin ve çenesinin görünüsünden memnun olmayanlar kisiler dis hekimine basvurmaktadir. Bu noktada dis hekimleri, agiz cerrahlariyla birlikte çalismaktadir. Üst ve alt çene dahil yüz deformitelerini düzeltme islemidir.

Ortodontik veya ortopedik tedavi ile dişlerin düzgün sıralanması gerçekleştirilebilir. Çeneler arası ilişkiler de bir sınıra kadar düzeltilebilir. Fakat bazı vakalarda ortodontik tedavi yetersiz kalır. Böyle durumlarda bir çene-yüz cerrahı ortodontistle birlikte çalışarak ağır bir anomaliyi cerrahi metotla düzeltebilir. Çok kısa sürede elde edilen estetik sonuç başarılı olmakta ve günümüzde ortognatik cerrahi tedavi gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Ortognatik Cerrahi

Ortodontik tedavilerde iskeletsel değişimler için en etkili dönem büyüme / gelişim dönemidir. Hatta bu dönem öncesi de etkili tedaviler yapılabilmektedir. Ancak erişkin dönemde yani büyüme- gelişmenin bittiği 18 yaş sonrası dönemde iskeletsel gelişimler çenelerin büyüklüğü veya küçüklüğü, birbiri ile uyumsuzluğu, çeneleri aşırı öne ve arkaya büyümüş kişilerde ortodontik tedaviye ilaveten cerrahi olarak bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun adı Ortognatik cerrahidir.

Ortognatik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Ortognatik cerrahiye karar verilen hastalarda ilkönce ortodontik olarak dişler düzeltilir. Sonrasında alınan fotoğraflar ve filmler üzerinde ortogenatik cerrahi sonrası yüzün, dişlerin ve çenelerin alacağı konumlar belirlenir. Buna uygun olarak laboratuarda ağızdan alınan ölçülere göre cerrahide kullanılacak özel şablonlar hazırlanır.

Bu işlemden sonra plastik cerrahlar veya çene cerrahları ameliyat esnasında genel anestezi altında hastaların belli bölgelerinden, çenelerin belli kısımlarını keserek, çenelerde kaydırma işlemi yaparak ortodontistin hazırladığınız şablonlar üzerinde son durumu belirlenir.

Buna uygun olarak çeneler tekrar birleştirilir. Bu işlemden sonra hastalar bir buçuk hafta civarından sonra normal hayatlarına geri dönerler. Ama tam olarak ısırma ve çeneni kullanma fonksiyonları için ise 2 ay gibi bir süreye ihtiyaç vardır.