Ortodontiste Gitme Zamanı

Çocuklarda ilk dişlerin (süt dişleri) konumları hakkında çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Bu dişler arasında bulunan boşluklar, doğal gelişim göstergesidir. Erişkinlerin dişlerindeki gibi sıkı temaslar ileride meydana gelebilecek yer darlığı ve dolayısıyla dişlerde çapraşıklığın (çarpıklığın) göstergesi olabilir.

Daimi dişler 6-7 yaşlarında sürmeye başlarlar ancak 7-9 yaşları arasında, kesici dişler sürene dek pek fazla problem gözlenmez. Ancak süt dişlerinin tümü daimileriyle yer değişene dek yerinde tutulmalıdır. Aile hekiminiz sizi erken yaşta bir ortodontiste yönlendirse dahi bu her zaman tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez.

Çoğu dikkatli dişhekimi potansiyel bir problemin kontrol atında olduğu ve en uygun tedavi zamanının geçmediğinden emin olmak ister. Çocuklarda çenesel problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır. Erişkin hastaların da dişleri hareket ettirilebilir yani bu tür tedaviler için zaman aşılması söz konusu değildir. Artan yaşın tedavi süresini uzatması ve tedaviyi biraz zorlaştırması mümkün olabilir. Yine de yaş faktörü dişlerin destek dokularının sağlıklı olması kadar önemli değildir.

Ortodonti tedavisine aslında dişlerin çıkmaya başlamasından itibaren başlamak gerekir.  Çünkü, ortodonti tedavisi sadece çapraşık dişlerin düzeltilmesinde kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Asıl, çocuğun ileride çapraşık çıkabilecek dişlerinin belirlenip, dişler çapraşık çıkmadan bunun önüne geçilmesini sağlayan da bir tedavidir.

Öncelikle 5-6 yaşlarında, süt dişlerinin çıktığı dönemlerde, ağızda süt dişlerinin olduğu ve sürekli dişlerin gelişim aşamasında olduğu dönemlerde, çocuğun sahip olduğu bir takım yanlış ve zararlı alışkanlıklardan ( parmak emme, dişleri ile çok fazla oynama, kalem ısırma)  dolayı dişlerde çapraşıklık ve bozukluklar görünür. Çocuğun dişlerinde bu tip zararlı alışkınlıklardan kaynaklanan bozukluklar için ebeveyn çocuğunu ortodontiste götürmelidir.

Bununla birlikte, çocuğun aile yapısına bakılarak, çocuğun dişlerinin olabileceği şekiller ve biçimler hemen hemen kestirilerek, onun için uygun tedaviler uygulanır.