Ortodontist Kimdir?

Ortodontist, diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış diş hekimidir. Ortodontist olmak için önce dişhekimliği fakültesini bitirmek sonra da dört yıl veya daha uzun sürebilen bir uzmanlık ya da doktora programını tamamlamak gerekir.

Bu eğitim sırasında ortodontist, diş hareketini kontrol etmek (ki bu girişimlerin genel adı ortodontidir) için ve yüz gelişimini yönlendirmek (bu tedavi yaklaşımı ise çene ve yüz ortopedisi olarak adlandırılabilir) için gerekli bilgileri öğrenir. Sadece bu uzmanlık veya doktora eğitimini başarı ile tamamlamış olan diş hekimleri, ortodontist unvanını kullanabilirler.

Dişte bir miktar aralanma, çapraşıklık, kapanışlarda zorlanma, herhangi bir ses duyulur ise bir ortodontiste başvurulması gerekir. Bir miktar alt veya üst çenenin darlığı, ya da üst ya da alt çenenin çok geniş olması gibi durumlar olabilir.

Bu problemler de ağız içi ve ağız dışında uygulanan bazı apareylerle çocukluk ve ergenlik döneminde tedavi edilebilmektedir. Yalnız, çene kemiği ile ilgili problemler eğer daha geç yaşlara bırakılırsa o zaman bazı cerrahi uygulamalar uygulanarak tedavi gerçekleştirilebilir.

Ortodonti hastalar için doğru teşhis ve tedavi planlaması gerektiren bir bilim dalıdır. Bunun için diş hekimliği eğitiminden sonra 4-5 yıl uzmanlık eğitimi gerekmektedir. Düzgün, kusursuz bir tedavi için kesinlikle ortodonti uzmanına gitmek gerekir.