Ortodontinin Anlamı

Ortodonti kelimesi iki yunanca sözcükten oluşmuştur. 'Ortos' düzgün,'dontos' dişler anlamına gelmektedir. Ortodontik tedavi deyince sadece dişlerin düzeltilmesi akla gelmemelidir. Üst çene ve alt çene,diş kavisleri,dişleri destekleyen dokular,dışarıdan dudaklar ve yanaklar,içeriden dil ortodontinin ilgi alanına girmektedir.

Dişler farklı sebeplerden dolayı çapraşık olabilir, bunlardan en önemlisi genetik faktörlerdir. Anne- babada çapraşık diş gördüğümüz zaman büyük olasılıkla çocukta da aynı kapanış bozukluğu görülmektedir.

Buna ek olarak, bazı durumlarda mesela anneden gelen büyük dişlerle, babadan gelen küçük çenenin kombinasyonu durumunda çapraşıklık görülür. Tam tersi olarak, küçük dişli bir genetik yapı ile büyük çenenin bir araya gelmesi ise diastema denilen boşluklara sebebiyet verir.

Görüldüğü üzere çapraşıklıkların sebebi genellikle genetikseldir. Buna ek olarak, çocukluk döneminde erken süt dişi kaybı, çocukluk dönemindeki parmak emme gibi kötü alışkanlıklar, gelişim bozuklukları da çapraşık dişlere neden olabilir.

Bir ortodontist tarafından çocuğun ilk diş kontrolü 7-8 yaş civarında yapılmalıdır. Yaklaşık olarak 7 yaş civarında ilk daimi dişler sürmeye başlar. Bu dönemde oluşabilecek çapraşıklıklar tespit edilebilir. Eğer çene büyümesi ile ilgili herhangi bir problem var ise, onların tespiti mümkün olmaktadır.

Aynı zamanda mevcut kötü alışkanlıkların çene ve yüz gelişimine olumsuz etkisi olup olmadığı görülüp, onların önlenmesine yönelik tedaviye bu yaşta başlanabilir. Dolayısı ile çocukların 7 yaşa basmaları ile beraber bir ortodontist tarafından kontrolü önerilmektedir.