Ortodontik Tedavinin Süresi

Ortodontik tedavinin süresi anomalinin şiddetine göre değişmekle beraber ortodontik tedavi uzun sürelidir ve her aşama değişkenlik gösterir. Bazı kapanış bozuklukları tek fazlı bir tedaviyle halledilebilirken bazı tedaviler iki-üç fazda olmaktadır. Basit problemler üç ay içinde halledilebileceği gibi bütün dişler sürdükten sonra yapılacak sabit tedavide anomalinin şiddetine göre 6-24 ay arası olumlu sonuç alınmaktadır. İyi sonuç alınması hasta,ailesi,aile dişhekimi ve ortodontist arasındaki iyi bir takım çalışmasına bağlıdır.

  • Ortodontist,dişleri ve çeneleri düzeltmek için uzmanlığının getirdiği bilgileri,tedavi planını ve teknikleri sunar.
  • Aile dişhekimi,dişlerin ve dişetlerinin temiz ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.
  • Hasta,dişlerinin ve çenelerinin istenilen yönde ve planlanan sürede hareket edebilmesi için dişhekiminin ve ortodontistinin söylediklerini harfiyen uygulamalıdır.
  • Hastanın ailesi, dişhekimi ve ortodontistin söylediklerini hastanın uygulaması için yardımcı olur.

Ortodonti hem çapraşık, ayrı dişleri birleştirir. Aynı zamanda, daha ileriki yaşlarda,  herhangi bir diş çekildiğinde, o boşluğa uzun süre oraya diş yapılmadıysa, boşluğa protez yapılamaz hale gelir. Ortodonti bu durumda da devreye girer ve ağızdaki dişlerin sıralanmasında, boşluk olan yerdeki dişlerin düzenlenip, boşluğa protez yapılmasında da yardımcı bir tedavi şeklidir.

Kemik eksikliğine bağlı dişlerin arasında aralanmalar oluşur ise, bu aralıkların kapanmasında ortodontik tedaviden yararlanılır. Ortodonti kişiye hem estetik hem de fonksiyonel olarak dişlerini kullanma imkanı sağlar. Ortodontinin tek dezavantajı, tedavi süresinin uzun sürmesidir.