Ortodontik Tedavinin Riskleri

Tüm tıbbi tedavilerde olduğu gibi ortodontik tedavinin de bazı riskleri vardır.

  • Çürük ve dişeti hastalıkları:Ağız bakımı iyi olmayan hastada ortodontik tedaviye başlanmamalıdır.
  • Dişin zarar görmesi: Eğer dişler tedavi boyunca iyi fırçalanmazsa dişin üzerinde kalıcı lekeler görülür.
  • Ağız dokularının yaralanması,herhangi bir parçanın yutulması.
  • Kök erimesi: Çok nadirde olsa tedavi sırasında meydana gelebilecek bir durumdur.
  • Tedavi sırasında ve sonrasında büyüme: Tedavi sırasında gerçekleşen büyüme tedaviye olumlu katkıda bulunabileceği gibi istenmeyen yönde de olabilir.
  • Çene eklemi problemi: Bazen ortodontik tedavi sırasında veya sonrasında problem çıkabilir.
  • Tedavi süresinin hastanın büyümesine,tedavi boyunca sık sık kırılan apareylere ve hastanın uyumsuzluğuna bağlı olarak uzaması.

Ortodontik tedavi sırasında apareylerin ağızda olması bir konforsuzluk yaratacaktır. Hastaların diş fırçalamaya gereken önemi ve özeni göstermeleri önemlidir. Diş çürüklerinin ortaya çıkmaması için tüm sorumluluk hastanın kendisine düşer. Ortodontist, hastaya ilk diş fırçalama eğitimini teller takıldığında verir.

Onun dışında, tedavi sırasında tellerin ilk başlangıcı, batmaları ve ağızda tahriş söz konusu olması durumu vardır. Bunlar için ortodontik mumlar vardır. Mumlarla hastaların ağzındaki bu tahrişler azaltılabilir.

Tellerin neden olduğu rahatsızlıklar, tahrişler genellikle ilk 1 hafta sürer. Gıdalar konusunda hasta uyarılır. Kabuklu, sert, gevrek gıdaların tüketimi konusunda hastalara bilgi verilir. Yeşil erik gibi sert gıdalar telleri kırabilir, kırılan tel hareket edeceğinden teller kırılınca da hastanın ağzına zarar verebilir.

Asitli, şekerli yiyecekler de çürümelere ve diş etinde büyümelere sebep olmaktadır. O yüzden hasta hem ağız bakımına hem de gıda alımına dikkat etmelidir.