Ortodontik Tedavi

Dişhekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti (ortodonti uzmanı = ortodontist), diş, çene ve yüz kompleksini normal yapı ve gelişim, anomaliler ve anomalilerin tedavisi yönünden ele alan bilim dalıdır.

Önceleri estetik amaçla işe başlanmış zaman içerisinde sınırları genişletilip, bugünkü konumuna ulaşılmıştır. Günümüzde ortodontinin hitap ettiği kitle oldukça genişlemiş ve uygulama alanı da aynı oranda artmıştır.

Son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre tüm dünyada koruyucu dişhekimliğinin önem kazanması, daha bilinçli bir kitle yaratmış ve diş çürüğü vakalarında gözle görülür bir azalma meydana gelmiştir, buna bağlı olarak da kalıtım, gelişim yetersizlikleri, çeşitli yanlış alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre yalancı meme ve biberon kullanma, dudak ısırma) gibi faktörler sebebiyle oluşan rahatsızlıklar sonucu ortodontiye duyulan ilgi de artmıştır.

Ortodontist, eskiden dişlerin sadece kendi aralarındaki çapraşıklığının düzenlenmesine bakarken günümüzde ortaya çıkan estetik kaygılardan dolayı aynı zamanda,  hastanın yüzüne, ifadesine, görünen diş eti miktarına, görünen diş miktarına, dudak aralığına bakmaya başlamıştır ki kişinin dişlerini düzeltirken aynı zamanda ihtiyaç duyduğu gülüş estetiğini de kişiye kazandırabilsin.

Ortodonti Uzmanı, hastaya ilk olarak neden rahatsız olduğunu sorar. Bazen hastaların ağzında ya da yüzünde önemli bir deformasyon olabiliyor. Mesela alt çenesi geride olabiliyor, ama hekim hastaya sorduğunda hasta ortada iki dişinin üst üste çıktığını onun düzeltilmesini istediğini ifade edebiliyor. Yani zaman zaman hasta da kendi yüzünde, ağzında olan var olan deformasyonları fark edemeyebiliyor.

Ortodotondist Dişhekimi hastanın hem yandan hem de önden resmini çekerek, hastanın profilini çıkarır. Sonrasında da hastaya dişlerindeki ve ağzındaki yapılması gereken çalışmaları ifade eder ki, hasta diş şikayetlerini tedavi etmenin yanı sıra istediği gülüş estetiğine de sahip olabilsin. Böylece kişi kendi dişlerini uzun yıllar kullanarak, aynı zamanda doğal gülüş estetiğine de sahip olacaktır.