Ortodontik Tanı

İlk ortodontik kontrol 7-8 yaş civarında yapılmalı ve dişlerin sürme şekilleri değerlendirilmelidir. Hemen ilk daimi dişi gördüğümüz anda ortodontik tedaviye genellikle başlanmaz. Ancak bazı durumlar, ileride oluşabilecek problemlerle ilgili sinyaller vermektedir. Bunlardan bazıları, çenede kayma, çapraz kapanış denilen bir dişin daha geride konumlanması veya mevcut alışkanlıklar görüldüğünde erken yaşlarda 7-8 yaşlarında tedaviye başlanabilir.

Ancak genelde, ortodontik tedavi daimi dişlerin pek çoğunun sürdüğü 10-11 yaşlarında başlanır. Erken dönemde bazı problemlerin tespiti ve erken dönemde tedavisi önemlidir. Bu yüzden 7 yaşlarında kontrol yapılır ancak erken dönemde müdahale edilmesi gereken bir dönem yok ise ortodontik tedavi için 10-11 yaşlarına kadar beklenir ve bu yaşlarda tedaviye başlanır.

Ortodontik Tanı

Dişler farklı sebeplerden dolayı çapraşık olabilir, bunlardan en önemlisi genetik faktörlerdir. Anne- babada çapraşık diş gördüğümüz zaman büyük olasılıkla çocukta da aynı kapanış bozukluğu görülmektedir.

Buna ek olarak, bazı durumlarda mesela anneden gelen büyük dişlerle, babadan gelen küçük çenenin kombinasyonu durumunda çapraşıklık görülür. Tam tersi olarak, küçük dişli bir genetik yapı ile büyük çenenin bir araya gelmesi ise diastema denilen boşluklara sebebiyet verir.

Görüldüğü üzere çapraşıklıkların sebebi genellikle genetikseldir. Buna ek olarak, çocukluk döneminde erken süt dişi kaybı, çocukluk dönemindeki parmak emme gibi kötü alışkanlıklar, gelişim bozuklukları da çapraşık dişlere neden olabilir.