Ortodontik Aparey Nedir?

Genel tarifiyle hasta tarafından takıp çıkartılarak kullanılan aygıtlardır. Bunların aktif olarak üzerinde vida veya tel elemanları bulunan yada pasif olan yer tutucu veya pekiştirme için kullanılanları mevcuttur.

Hastalardan alınan ölçüler üzerinde ortodonti teknisyeni tarafından yapılırlar, üzerlerine tel veya vidalar eklenir. Ve bunlar akrilik bir gövdeden oluşur. Pasif olanlar ise genellikle fiber bir plaktan vakumlama şekliyle yapılırlar. Bazıları hastalar tarafından, bazıları hekim tarafından belirli periyotlarda aktif edilirler. İki çeneyi ilgilendiren fonksiyonel cihazlar da mevcuttur. Bunlar silikon veya akrilikten üretilmektedir.

Aparey "aygıt" anlamına gelir. Ortodontik tedavide kullanılan bütün düzenekler bu adla anılırlar. Aparey ler çok çeşitlidir.

a. Bazı apareyler ağızdan çıkarılıp takılabilir. Bunlara "hareketli aparey" denir. Bunların üzerlerine konulan yaylar, vidalar, düzeltilecek dişlere bir kuvvet uygular. Hareketli apareylerin bazıları hem alt hem de üst çeneye oturur ve tek gövdeli (monoblok) olan bu aygıtlarla ortopedik tedaviler yapılır.

b. Bazı aygıtlar dişler üzerine yapıştırılan oluklu bir metal (braket) ile bu oluklu metallere uygulanan tellerden oluşur. Bunlara "sabit aparey" denir.

Aparey seçiminde kararı ortodonti uzmanı verir. Kural olarak en kısa zamanda, en etkin tedavi düşünülür. Ayrıca çocuğun tedavi yaptırma isteği, uyumu ve ailenin ekonomik koşulları da aparey seçimini etkiler.

Hareketli ortodontik apareyler

Bunlar hastalar tarafından takıp çıkarılabilen aygıtlardır. Aktif ya da pasif olarak kullanılabilirler. Aktif olanlar genellikle 7-12 yaş civarında basit diş hareketlerinde, genişletmelerde veya engelleyici önleyici tedavilerde, mesela parmak emmenin engellenmesinde, yutkunma bozukluklarının düzeltilmesi gibi işlemlerde kullanabilmektedirler.

Çift çeneyi ilgilendiren fonksiyon aygıtlar da bu gruba girebilir. Ayrıca sabit ortodontik tedaviler sonrası pasif olarak pekiştirme cihazı olarak ta kullanabilmektedirler.