Ortodonti Fiyatları

Ortodontik tedavi öncelikle çapraşık dişlerle ilgilenen, bunların düzeltilmesi ile uğraşan tedavi şeklidir. Genellikle küçük yaşlardaki çocuklarda ortodontik tedavi yapılabileceği düşünülse de bugün gelişen teknoloji sayesinde ortodontik tedavinin üst yaş sınırı yoktur.

Ortodontik tedavi kişinin ağız ve diş bozukluğuna bağlı olarak, süresi 6 ay-1 seneden başlayıp, 3-5 seneye kadar sürebilmektedir. Bu kişinin diş bozukluğuna bağlı olarak değişen bir süredir. İskeletsel bir bozukluk varsa belli bir yaşa kadar tedavi edilmesi gerekir. Kemik gelişimi durmadan önceki aşamada yapılması gerekir. Eğer dişsel bir bozukluk var ise, bunun tedavi süreci daha kısadır.

Ortodontik tedavi, hastanın yaşına göre takıp çıkarılan hareketli apareylerle, ya da dişlerin üzerine yapıştırılan sabit, hekimin yapıştırdığı ve hekimin tedavi sonunda çıkarabileceği braket ve tellerle sağlanır. Hareketli apareyler daha küçük yaşlarda iskelet gelişimimi düzeltmek için kullanılır. Bunlara fonksiyonel hareketli apareyler denir.

ortodonti fiyatları belirleme

Gelişme yaşındaki çocuğun çenesindeki gelişim geriliğini bir miktar düzelmesine doğal olarak büyümesinden faydalanarak katkı sağlar. Braket ve teller sabit unsurlar ise her yaşta daimi dişler üzerine uygulanırlar. Dişlerin hareketine daha kontrollü daha milimetrik şekilde yapılmasını sağlarlar.Son zamanlarda, ortaya çıkan ileri yaşlarda şeffaf plaklarla da hafif ortodontik bozukluklar hafif diş hareketleri ile düzeltilmektedir.

Yetişkin ortodonti tedavilerin çocuklardakinden maliyet farkı yaratacak tek faktör kullanılacak olan malzemenin estetik olması açısındandır.

Estetik braketler, seramik ve porselen braketler daha maliyeti yüksek olan braketlerdir. Tedavi maliyetini bunlar ortalama %25 kadar artırır. Bunlar da hasta ısrarla estetik olmasını istiyor ise geçerlidir. Eğer yetişkin hasta çocuklarda kullanılan metal braketleri kullanmayı tercih ederse o zaman herhangi bir maliyet farkı oluşmaz. Plastik, seramik ve porselen braketler ithal olduğu için tercih edildiğinde tedavi maliyetini %25 oranında artırır.

Ortodonti tedavisi için tek tip bir fiyatlandırma söz konusu değildir. Çünkü ortodontik tedavi uygulaması yapılırken çeşitli etkenler söz konusu olduğundan, bu etmenler maliyeti belirlemektedir. Ortodontik tedavinin süresi, tedavide kullanılan teknik, braket çeşidi, ortodontist hekimin tecrübesi fiyatı belirleyen faktörler arasında yer alır. Detaylı fiyat bilgisi ve randevu için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.