Neden Ortodonti?

Çapraşık dişlerle ağız hijyeni sağlamak daha güçtür ve bu yüzden dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur. Çapraşıklıkta ve eklem ilişkisi bozuk olduğunda çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde bir takım problemler başlar. Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemlere yol açabilir.Estetik olarak özellikle bazı vakalarda inanılmaz değişiklikler yaratılabilir.

Dişlerin çapraşık bulunduğu, diş diziliminde problemlerin olduğu, çeneler içerisinde çok önce olmaları, ya da hasta estetik kaygılar dışında çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarda sıkıntılar yaşandığı durumlarda, dişlerin kapanışında orantısızlık olduğu durumlarda, dişlerin birbirleri ile temas yüzeyinin yanlış olduğu durumlarda diş teli uygulanabilir.

Özetlenirse estetik veya fonksiyonel kaygısı olan her kişi diş teli uygulaması yapılabilir.

Ortodonti tedavisi, yani halk arasında bilinen genel adı ile diş telleri, genellikle dişlerin çapraşık olduğu durumlarda, dişler arsı boşluklarda ya da çenelerdeki kapanış bozukluklarında uygulanır. Bu durumlar, ortodontistin koyacağı teşhise göre hastanın kullanmaya başlayacağı hareketli veya sabit apareylerle tedavi edilebilir.

Bu durumlarda, diş eti bozuklukları, bir miktar estetik bozukluklar öne çıkmaktadır. Genellikle çocukları 7-8 yaşlarında ortodontistin görmesinde çok büyük fayda vardır. Çünkü o yaşlarda erken teşhis edilen problemler ve alınabilecek tedbirler, ileride çok daha büyük problemlere yol açmadan önüne geçilmiş olur.