Koruyucu Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi, aktif ortodontik tedavi tamamlandıktan sonra, dişlerin etrafını destekleyen kemik dokusu hâlâ yumuşaktır ve organize olmamıştır. Bunu şu şekilde düşünebiliriz; nasıl vücudumuzda bir kemik kırılır ve o kemik bir alçı içine alınır ve o bölgede kemiğin iyileşme reaksiyonunun tamamlanması ve kemiğin tamamen sertleşmesi beklenir ve iyileşme bu şekilde tamamlanır.

İşte ortodontik tedaviden sonra da dişin etrafındaki kemik dokusu hâlâ yumuşaktır ve eğer bir koruyucu takılmazsa bu yumuşak kemik dokusu içerisinde diş eski pozisyonuna geri dönme eğilimindedir.

Bunu engellemek için fonksiyonel kuvvetler altında konuşma ve çiğneme kuvvetleri altında, dişin etrafındaki kemiğin tekrar organize olmasını, tekrar sertleşmesini sağlamak ve tedavinin kalıcı olmasını sağlamak için pekiştirici tedavi uygulanır.

Ortodontik tedavi tamamlandıktan sonra pekiştirme aşamasında ortodontistin ön gördüğü sürelerde ortodontiste mutlaka muayene olunması gerekir. Pekiştirme işlemi de tamamlandıktan sonra senede bir kez ortodontistinize görünmeniz de fayda vardır.

Ayrıca tedavi tamamlandıktan ve braketler çıkartıldıktan sonra da olması gerektiği gibi her 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolüne gidilmesi faydalı olacaktır.