Hareketli Ortodontik Apareyler

Hareketli apareyler ve var ise sabit apareyler ağız içerisinde yapışık olan ve dilin yerleştiği bölgede yerleşen apareyler hastanın konuşmasını değiştirir. Ama 1 hafta içerisinde diliniz apareylerin ağızdaki varlığına alışır, hasta aparey ağızdayken dile hakim olmaya alışılır, etraftaki insanlar da siz konuşurken sizi o şekilde duymaya alışır.

1 haftalık sürenin sonucunda apareylerinizle sanki ağızda hiç aparey yokmuş gibi konuşabilir duruma gelirsiniz. Yani bu durum geçici bir durumdur. Korkulmasına gerek yoktur.

Hareketli ortodontik apareylerin avantajları şunlardır;

  • Doğru yaşta ve doğru şekilde kullanıldığında ekonomik bir çözümdür.
  • Çocuk hareketli apareyleri takıp çıkarabildiği için hijyen sağlaması zor olmamaktadır.
  • Basit ortodontik bozuklukları hızla çözebilirler ve doğru yaşta tedavi imkanı sunulmasına olanak verirler.

Hareketli apareyler doktor nasıl kullanılması gerektiğini önerdiyse o şekilde kullanılmalıdır. Genelde ortodontistler hareketli apareylerin günde 24 saat, yemek hariç çıkartılmasını ve kullanılmasını tavsiye ederler.

Yemek yenilirken çıkarılır, dişler fırçalanır ve aparey fırçalanıp temizlenir, sonrasında tekrar takılarak, apareyler gece uykuda bile kullanılmalıdır.

Eğer doktor aksi bir kullanım şekli önermedi ise hastaya, hasta hareketli apareyini bu şekilde kullanmalıdır.

Apereyler ne kadar zamanda yenilenmelidir?

Apareyler doktorun öngördüğü sürelerle yenilenmelidir. Her apareyin hizmet süresi farklıdır. Örneğin vida içeren ve çocuklarda üst çene darlığının tedavisini sağlayan apareyler 3-6 ayda yenilenmeli iken, pekiştirici apareyler, ortodontik tedavinin bitmesinden sonra kullanılan pekiştirici apareyler 9-10 ay süresince kullanılabilirler.

Hareketli plaklar netice itibari ile plastik, kompozit esaslı malzemelerdir. Tükürükten etkilenerek zaman içinde renk değiştirmekte ve koku yapmaktadırlar. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyor ise ve doktorunuz buna onay veriyor ise hareketli apareyinizi yenileyebilirsiniz.