Diş Tellerinin Bakımı

Ortodontik tedavilerde hastalara düşen en önemli görev ağız ve diş bakımlarıdır. Bunun için özel fırçalar, ara yüz fırçaları, diş ipleri kullanılmaktadır. Bunların her tedavi başlangıcında diş hekimi tarafından hastaya anlatılması gerekir.

Günde 2-3 fırçalama yerine her bir şey yenildiğinde dişlerin fırçalanması çok önemlidir. Normal dişlerde bile plak, yemek artıkları dişe tutunup birikirken, yemeklerin ağızdaki apareylere tutunup birikmesi çok daha kolaydır.

İşte bu nedenle bunların temizlenmesi çok önemlidir. Sabit aparey tedavisi için gerekli olan bir başka ağız bakım yöntemi ise ağız duşu denilen, tazyikli bir şekilde su püskürten elektrikli motorlardır. Bunlarla optimum düzeyde ağız hijyeni sağlanır.

Ama hastanın ne olursa olsun ara yüz fırçası, ortodontik diş fırçası ve diş ipini kullanması yani mekanik temizliğini önce yapması her şeyden önemlidir. Hareketli apareylerin temizliğinde ise hastanın hareketli apareyi suda yıkaması ve aralara giren yemek artıklarını temizlemesi gerekir. Ana kesinlikle hareketli aparey sabunlu su, deterjanlı suya batırılmaması gerekir. Sadece su ile yapılan temizlik yeterli olacaktır.

Eğer braket taktırmadan önce diş fırçalama ve diş ipinin önemli olduğunu düşündüyseniz haklısınız. Fakat ortodontik tedavi gören insanların ağız hijyenine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Braket takılı olan dişlerde daha fazla yiyecek birikimi olur. Eğer dişlerden ve braketlerden plak temizlenmezse diş eti hastalığı, çürüme ve kötü nefese yol açarlar. Plak, bakteri, kalıntı ve yiyecek parçalarından oluşan bir karışımdır. Bakteriler şekerle beslenerek asit üretir, dişetlerini rahatsız eder, dişin mine tabakasına hasar vererek kötü kokuya sebep olurlar. Plağın düzenli ve düzgün temizlenmesi önemlidir. Böylece braketler çıktığında alttaki diş sağlıklı ve güçlü olur.

  • Diş Fırçalama
  • Diş İpi
  • Fluorid
  • Yardımcı Araçlar
  • Düzgün Beslenme
  • Dişhekimi Ziyaretleri