Diş Telleri (Braketler)

Herkesin farklı bir ısırışı vardır, bu yüzden tedavi şekilleri değişebilir. En kullanılan yöntem uzun bir süre zarfında dişe hafif baskı uygulayarak dişi yavaşça hareket ettiren braketlerdir. Çoğu ortodontik tedavi 2 aşamada gerçekleşir.

Aktif aşama - Bu aşama braket kullanarak dişlerin yerine oturması ve kapanışın düzeltilmesini içerir.

Koruma aşaması - Bu aşama uzun süre için dişi yeni yerinde tutmak için sabitleyici (retainer) kullanımını içerir. Diş hekimleri, braket haricinde genç çocuklarda çene kemiği büyümesine yardım için farklı aletler de kullanabilirler. Bu aletler yetişkinlerde nadiren kullanılırlar.

Plastik braketler esasen estetik braketler içerisine dahil edilir. Porselen braketler kadar pahalı bir uygulama değildir. Eğer hafif bir çapraşıklık söz konusu ise ve nispeten kısa sürede bir ortodontik tedavi planlanıyorsa güvenli bir şekilde kullanılabilecek ve estetik ihtiyaçları karşılayabilecek braketlerdir.

Ancak örneğin bir yıldan daha uzun sürmesi öngörülen bir tedavi söz konusu ise plastik braket kullanılması önerilmez. Çünkü uzun süreli tedavilerde plastik braketler renk değiştirebilmektedir. Plastik braketler bu nedenle ortodontik tedaviler bir yıldan daha fazla sürecekse ve bu tedavi süresince estetik braket kullanılmak isteniyor ise plastik braket yerine porselen braketler tercih edilmelidir.