Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer

Diş teli tedavi süresi her hastanın ortodontik problemine göre değişiklik gösterir. Diş teli tedavisi genellikle 8 ay ile 30 ay arasında değişen bir periyodda devam edebilir. Bir hastanın diş teli takma süresi ortalama 18–24 ay kadardır.

Diş teli tedavi süresi ortodontist hekimin bilgisine, özenine, hastanın da işbirliğine bağlıdır. Bunlar yerinde ise tedavi başarısı %100 dür. Diş teli tedavi bitiminde teller çıkarıldıktan sonra dişlerin yeniden eski haline dönmemesi amacı ile  pekiştirme apareyleri  uygulanabilir.

Ortodontik tedavisi görmek ilginç bir histir. İlk etapta teller takıldığında dillerin hepsinde aynı anda kuvvet hissedilir. Yemek yerken hafif sızı ve ağrılar olabilir. Yanaklarınızın içerisinde braketlere alışıncaya kadar ufak tefek zedelenmeler ve yaralanmalar olabilir. Bunların hepsi geçicidir.

Bir süre sonra dişler var olan kuvvete alışır. Yanaklar braketlerin varlığına alışarak sanki ağızda braket yokmuş gibi yaşamaya devam edilir. Fakat tedavi bittikten sonra dişler istenilen estetiğe kavuşur ve çene istenilen uyuma kavuşmuş olur.

Dolayısı ile diş teli tedavinin ilk sürecinde ağrı, sızı ve yaralardan dolayı sıkıntı çekilse de bu süreç geçicidir ve dişlerde ve çenelerde istenilen başarıya ulaşıldığında hastada mutluluk verici bir histir.

Diş teli tedavileri genellikle 1- 2 yıl civarında bitmektedir. Ancak bazı durumlarda 3-4 yıla kadar tedavi süresi uzayabilir. Bazen 6 ayda da tedavi bitirilebilir. Bununla beraber tedavi süresini kısaltmaya yönelik bir çok çalışma mevcuttur. Dişlerin etrafındaki kemikleri etkileyerek bu tedavi süresini kısaltmaya çalışan çalışmalarla beraber teknolojik olarak sürtünmeyi azaltarak dişlerin daha hızlı hareket etmesini sağlayan braketlerin kullanılması ile süre azaltılabilir. Bunun yanı sıra tedavi süresini birçok faktör etkilemektedir. Basit dişsel problemler daha çok çabuk çözülürken iskeletsel problemler daha uzun sürede bitmektedir.

Yaş faktörü diş teli tedavisinde çok önemlidir. Ağaç yaşken eğilir tabiri ortodontistler için de geçerlidir. Erken dönem tedaviler daha olumlu ve daha kısa sürede sona ermektedir. Bununla beraber kişisel farklılıklar, metabolik farklılıklar, hormonlar, alınan ilaçlar da tedavi süresi etkilemektedir. Hastanın iyi kooperasyonu ve ortodontiste uyum sağlaması tedavi süresini ve başarısını çok etkilemektedir.

Diş Teli Tedavi Süresini Kısaltmak

Diş Teli Tedavi Süresini Kısaltmak

Hastanın ortodontistin istediği doğrultuda kullanılan mekanikleri kullanması ve elastiklerini kullanması, ağız bakımını iyi yapması tedavi süresini oldukça azaltır. Bununla beraber hekimin tecrübesi de çok önemlidir. Doğru teşhis, doğru karar ve doğru mekaniklerin seçimi tedavi süresini oldukça azaltabilmektedir.

Ortodontik tedavi artık sadece gençler ve çocuklar için değil! Gerçekten de, beş ortodontik hastadan birinin 21 yaşın üstündedir. Birçok yetişkin, sağlıklarını sürdürmenin önemini anladıkları için tedaviyi almayı tercih ediyor ve görünümleri hakkında daha iyi hissetmek istiyorlar.

Gülüşümüzde yanlış olan bazı şeylerin görülmesi ve düzeltilmesi nispeten daha kolaydır. Bununla birlikte, herhangi bir yetişkin tarafından bu 'mükemmel' gülümseme elde etmek için, çoğu kişinin 'mükemmel' tanımlamasını anlamamız gerekir. Dişlerin orta çizgisi yüzün merkezinde olmalıdır. Dişler çenenin altındaki bir noktaya doğru açılandırılmalıdır. Her dişin yüksekliğine ve boyutunda optimum bir model bulunur. Temas noktaları ve dişeti çizgisi dudak çizgisini yansıtmalı ve gülümsemeli ve elbette diş gölgesi yetişkinleri gülümsemeye tamamlıyor. Yontulmuş ve düzensiz dişler, 'gülümseme çizgisini' bozabilir.

ortodonti tedavi süresi

Günümüzün yetişkin ortodontik tedavi seçenekleri, seramik braketler, şeffaf plaklar, kapaklı braketler ve İçten Takılan Diş Telleri gibi çeşitli braket ve aygıtları sunmakta olup, bunlar rahat, estetik ve ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere özelleştirilmiştir. Unutmayın, düzgün bir gülümseme sadece güzel değildir; Yaşam için diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur!