Diş Teli Tedavisi İlk Randevu

Diş teli tedavisinde ilk muayenede  ağız sağlığına ve hijyenine yönelik genel bir muayene yapılır. Diş teli tedavisine başlamadan önce dişleriniz ve dişetleriniz sağlıklı olmalıdır. Ağzınızda çürükleriniz ve dişeti problemleriniz  var ise  tedavi planına kaydedilir.

İlk diş teli muayeneniz sonrasında aşağıdaki konularda bilgilendirilmiş olacaksınız:

  • Diş teli tedavisine ihtiyacınız var mı ?
  • Diş probleminizi düzeltmek için nasıl bir diş teli tedavisi yapılmalıdır?
  • Diş çekim işlemi gerekli oalcak mı?
  • Diş teli tedavisi ortalama olarak ne kadar sürecek ?
  • Diş teli tedavisi ücreti ne olacak?

Daha sonra başta panaromik film olmak üzere ortodontistinizin isteği üzerine sefalometrik, el-bilek filmleri gibi bir kaç röntgen filmi istenir.

Tüm medikal, dental kayıtlarınız alınır. Ağız içi ve yüz - profil fotoğraflarınız çekilir. Bu kayıtlar kişisel tedavi planınız için gerekli bilgilerdir ve çok uzun dönem için saklanacak bilgilerdir.

Ortodontik problemler mümkün olduğunca erken yaşlarda tedavi edilmelidir. Çünkü erken yaşlarda çocukların kemikleri daha yumuşaktır. Eklem sorunları daha az olur. O yüzden ortodonti açısından erken yaş çok önemlidir. Aksi takdirde ergenlik çağından sonra olabilecek bozukluklarda geç kalınması durumunda kişilerin cerrahi operasyonlar geçirmesi gerekmektedir.

Erken yaşlardaki tedavi oranı oldukça yüksektir. Tabi ki burada hasta hekim kooperasyonu, iletişimi ortodonti tedavisi isteği oldukça önemlidir.  Diyelim ki hasta erken yaşlarda bir şekilde diş hekimine gidemedi ve ergenlik çağını geçtikten sonra tedavi olmak istedi.
O zaman sabit apareyle uygulanır. Her dişe tek tek takılan, kontrolün hekimde olduğu takıp çıkarılabilen apareyler vardır. Hastalara rutin şekilde bunlar uygulanabilir. Ortodontik tedavinin erken yaşlarda teşhis edilmesi tedavinin sürecini de kısaltıcı bir etkendir.