Diş Teli Nasıl Takılır

Braketler sabit diş teli tedavilerin vazgeçilmesi elemanlarıdır. Farklı firmalar tarafından üretilen yüzlerce patentli braket çeşidi bulunmaktadır. Braketler metalden, porselenden veya kompozitten üretilmiş olabilirler. Kendi iş ilanları, açılarına sahip birçok braket çeşidi bulunmaktadır.

Braket Çeşitleri

Temelde iki çeşit braket vardır. Bunlar dişlerin ön kısmına, yani görünen kısmına yapıştırılan braketler bir diğeri de görünmeyen yani dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan lingual braketler olmak üzere. Bunun yanında birçok tedavi tekniğine göre geliştirilmiş, farklı açılara sahip braketler de mevcuttur.

Braketler yapılarına göre de metalden ya da estetik kaygı ile porselen ya da kompozitten yapılmış olarak ta birbirlerinden ayrılabilirler. Bunun yanında günümüzde sürtünmesiz, tedavi süresini kısaltan kapaklı braket denilen braket çeşitleri de üretilmektedir.

Ayrıca çocuklar için üretilmiş, farklı renklerde, çeşitli şekillerde üretilmiş braketleri de bulmak mümkündür. Alerjisi olan bireyler için altından yapılmış braketler de mevcuttur.

Braketler Nasıl Takılır

Braketler ortodontistler tarafından dişlerin üzerine belli açılarda ve yüksekliklerde yapıştırılır. Bu işlemden önce dişler kimyasal ajanlarla hazırlanır ve üzerlerine özel bağlayıcı maddeler sürülür. Braketin arkasına da özel kimyasal kompozit yapıştırıcılar kullanılır.

Bunlarla beraber dişlerin üzerine konan braket, mavi ışık altında özel cihazlarla belli bir süre içerisinde donmaya bırakılır ve donar. Buna direkt işlem adı verilir. Ve her bir diş için ayrı ayrı uygulanarak devam eder. Endirekt olarak ise hastadan alınan ölçüler üzerinde laboratuarda bu işlem tek tek dişlerin üzerine yapıştırılarak hazırlanılır, tekrar ölçü alınır ve tekrar hastanın ağzına uygulanır.