Diş Teli Çeşitleri

Günümüzde diş teli tedavisinde kullanılmak üzere farklı diş teli seçenekleri mevcuttur.

Metal Diş Telleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan metal braketler, geçmişteki braketlere göre daha rahattır. Metal braketlerin üzerine özellikle çocuklarda renk renk elastik bantlar kullanılabilir.

Seramik Diş Telleri

Seramikten yapılan bu braketler şeffafdır ve daha az görünürler. Bu özelliklerinden dolayı yetişkin hastalarda ya da gençlerde çok tercih edilmektedir. Metal braketlere  göre hijyene daha dikkat etmek gerekir. Şeffaf braketlerin metal braketlere göre ücreti daha fazladır.

İçten Takılan Diş Telleri (Lingual Braketler)

Dişlerin dile bakan iç yüzeyinden takılan braketlerdir. İleri teknolojiler kullanılarak dişlerin hangi kısımlarına yapıştırılacağı belirlenir. Her vaka için  uygun olmayabilir. İç tarafa takıldığı için oldukça estetik braketlerdir.

Clear Aligner (Diş Teli Kullanılmadan Yapılan Ortodonti)

Diş telleri olmadan, şeffaf plakların kullanımıyla dişlerin düzeltilmesini sağlayan bir ortodonti tedavisidir. Diş teli kullanılmadan yapılan ortodonti tedavisinde 2-4 hafta arasında değişen, yaklaşık 12-16 adet şeffaf plak kullanımı söz konusudur. Bu plakaların gözle görülmesi ve fark edilmesi zordur. Bu yaklaşım özellikle erişkin hastalar için idealdir. Şeffaf plaklar istenildiğinde çıkartılabilip temizlenebilmektedir.

Ortodontinin asıl amacı, dişlerin ve çenelerin görünüm ve işlevini iyileştirmek ve böylece güzel bir gülümseme ile benlik saygısını artırmak ve çeşitli diğer sağlık yararları sağlamaktır.

Ortodonti dişlerin ve çene kemiklerinin hizalamasını düzeltmek için en yeni teknolojileri ve prosedürleri kullanır. Teknoloji ve anlayıştaki gelişmeler sayesinde, dişlerdeki yanlış hizalanmayı küçük yaşta önlemek için artık 7 yaşlarında ortodontik tedaviler ön plana çıkmaya başlamıştır.

Ortodonti güzel bir gülümseme içinde büyük bir rol oynamakla birlikte, hafif veya ağır derecelerde yanlış hizalanmış dişlere sahip olanlar için başka avantajlar da vardır. Dişleriniz düzgün bir şekilde sıralanmadığında aşağıdakilere yol açabilir:

  • Kalıcı ağrı
  • Yemek yiyememek veya rahat çiğnemek
  • Konuşma problemleri
  • Ciddi fiziksel sağlık sorunları
  • Diş çürüğü
  • Hastalıklı diş etleri
  • Kemik kaybı
  • TME sorunları
  • Ve diş kayıpları

ortodonti çeşitleri

Her tedavi seçeneği her bireyin yaşam biçimine uymayabilir, bu yüzden ortodonti uzmanları, hizalama hatalarını düzeltmek için çeşitli seçenekler sunar. Bu seçenekler şunları içerir:

Geleneksel - Metal ve seramik braketler

Invisalign - Diş teli kullanmadan şeffaf plaklar ile tedavi

Incognito - Dişlerin arkasına gizlenmiş braketler

Ortodontik tedaviler genel yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisi olabilir ve ortak risk faktörlerini erken belirleyerek gelecekte invaziv diş hekimliği çalışmalarına olan ihtiyacı önleyebilir.

Ortodontik tedavilerin faydaları hakkında daha fazla bilgi için veya randevu talep etmek için ortodonti uzmanı diş hekimi ile iletişime geçin.

Daha Düz Dişler Ağız Sağlığı İyileştirebilir

Bir diş hekiminin ortodontik tedaviyi önermesinin birçok nedeni vardır.

Kalabalık, eğri veya çapraşık dişlerin yol açtığı bir durum olan malokluzyonun (kötü kapanış) düzeltilmesi için kullanılır. Maloklüzyon kalıtsal olabilir veya başparmak emme, erken diş kayıpları veya kaza sonucu olabilir.

Sorunun düzeltilmesi, daha iyi ağız sağlığıyla sonuçlanabilir; çünkü eğri ve kalabalık dişler günlük ağız hijyenini zorlaştırabilir. Zamanla bu, diş çürümesine, periodontal hastalığa ve muhtemelen diş kaybına neden olabilir. Yanlış ısırma, çiğneme ve konuşmaya müdahale edebilir, diş minesine anormal aşınmalara neden olabilir ve çenelerle ilgili sorunlara neden olabilir.

Ortodontik tedavi genellikle artık daha rahattır ve yıllar öncesine göre daha az zaman alır. Tedavide kullanılan braketler hasta arzularına göre ayarlanabiliyor ve eskisi kadar göze çarpmıyorlar. Modern braketler daha küçüktür. Bazı braketler dişlerin arkasına yapıştırılarak onları daha az fark edilir hale getirir.

ortodontik sorunların tedavisi

Genelde iki tür Braket mevcuttur: sabit braketler, bunlar her zaman ağızda kalır ve yalnızca diş hekimi tarafından çıkartılabilir ve hastanın ağzından çıkarabileceği çıkarılabilir braketler. Diş hekimi, hastanın tedavi ihtiyaçlarına, bakım ve ağız hijyeni ile ilgili talimatları ne kadar iyi takip edeceğine göre braket türünü saptar.

Her hasta için tedavi planları özelleştirilmesine rağmen, çoğu kişide düzeltme koşullarına bağlı olarak bir ila üç yıl boyunca braketlerini takmaları gerekir. Bunu, dişlerini yeni pozisyonlarında tutan bir tutucu retainer pekiştirme süresi izler. Tedavi sırasında biraz rahatsızlık beklense de, günümüzdeki braketler her zamankinden daha rahattır. Daha yeni malzemeler dişleri hareket ettirmek için sabit, nazik bir kuvvet uygularlar ve genellikle daha az ayarlama gerektirirler.

Ağız hijyeninin iyi olması, braketi takan hastalar için özellikle önemlidir. Düzenli fırçalama, diş hekimi tarafından yönlendirilen diş ipi ve düzenli diş hekimi ziyaretleri, dişlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.