Diş Teli Çeşitleri

Günümüzde diş teli tedavisinde kullanılmak üzere farklı diş teli seçenekleri mevcuttur.

Metal Diş Telleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan metal braketler, geçmişteki braketlere göre daha rahattır. Metal braketlerin üzerine özellikle çocuklarda renk renk elastik bantlar kullanılabilir.

Seramik Diş Telleri

Seramikten yapılan bu braketler şeffafdır ve daha az görünürler. Bu özelliklerinden dolayı yetişkin hastalarda ya da gençlerde çok tercih edilmektedir. Metal braketlere  göre hijyene daha dikkat etmek gerekir. Şeffaf braketlerin metal braketlere göre ücreti daha fazladır.

İçten Takılan Diş Telleri (Lingual Braketler)

Dişlerin dile bakan iç yüzeyinden takılan braketlerdir. İleri teknolojiler kullanılarak dişlerin hangi kısımlarına yapıştırılacağı belirlenir. Her vaka için  uygun olmayabilir. İç tarafa takıldığı için oldukça estetik braketlerdir.

Clear Aligner (Diş Teli Kullanılmadan Yapılan Ortodonti)

Diş telleri olmadan, şeffaf plakların kullanımıyla dişlerin düzeltilmesini sağlayan bir ortodonti tedavisidir. Diş teli kullanılmadan yapılan ortodonti tedavisinde 2-4 hafta arasında değişen, yaklaşık 12-16 adet şeffaf plak kullanımı söz konusudur. Bu plakaların gözle görülmesi ve fark edilmesi zordur. Bu yaklaşım özellikle erişkin hastalar için idealdir. Şeffaf plaklar istenildiğinde çıkartılabilip temizlenebilmektedir.