Çene Cerrahisi

Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi, diş hekimliğinin ağız, dişler ve çenelerle ilgili hastalıklarının, yaralanmalarının ve deformitelerinin tanı ve tedavisi ile uğraşan bir cerrahi dalıdır.

Ağız Ve Çene Cerrahisi Uzmanı

Beş yıllık diş hekimliği eğitiminden sonra, beş yıllık Ağız ve Çene Cerrahisi Uzmanlığı Doktora programlarını başarıyla tamamlayan adaylar, Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Doktoru ünvanını alırlar. Eğitimleri sırasında adaylar, kendi departmanlarında gerçekleştirilen tüm tedavilerde aktif olarak yer aldıkları gibi, çeşitli hastanelerde Genel Anestezi, Yoğun Bakım, KBB, Genel Cerrahi gibi tıp dallarında da yaklaşık bir yıl süren rotasyon programlarına dahil olurlar.

Ağız Ve Çene Cerrahisi İlk Muayene

İlk muayene randevusu, hastanın şikayetlerinin dinlenmesi, medikal ve dental geçmişinin sorgulanması, fiziki ve radyolojik muayenenin gerçekleştirilmesi, teşhis konması ve mümkün olan tedavi seçeneklerinin hasta ile hekim arasında tartışılması açısından son derece önemlidir. Eğer hastanın genel sağlık durumu uygulanacak tedaviye engel teşkil edecekse, gerekli konsültasyonlar da ilk muayene sırasında belirlenir.

İlk muayene randevusuna gelirken lütfen;

  • Sevkeden doktorun notunu
  • Kullandığınız ilaçların listesini
  • Eski ve yeni röntgen filmlerinizin tümünü beraberinizde getiriniz.

Ayrıca ilk Ağız Ve Çene Cerrahisi İlk Muayene sırasında, cerrahi müdahale yapılmasına engel teşkil edebilecek sağlık sorunlarınız konusunda (şeker hastalığı, kalp hastalıkları, kalp kapağı protezleri, eklem romatizması, yüksek tansiyon v.b.) bilgi vermekten kaçınmayınız.