Alt Çene Darlığı Tedavisi

Çocuklarda alt çene geriliği önemli bir ortodontik sorundur. Alt çene geriliği hem çocuğun rahat nefes alıp verememesine hem de profilde bir dengesizliğe dolayısı ile de estetiksel problemlere neden olur. Onun için alt çene gerilinin erken yaşlarda ortodontik tedavisi en ideal seçenektir. Eğer tabi, çocuk doğru yaşta yakalanmışsa.

Alt çenenin büyümesi, ergenlik atağına girilmesi ile beraber hızlanır. Ortodontik tedavinin en etkili ve çabuk yapılabilmesi için, alt çenenin tedavisine ergenlik yaşına yaklaştığı zaman yapılmalıdır. Hem sabit hem de hareketli sistemlerle bu tedavi yapılabilir. Kızlar için 10-12 yaş aralığı, erkek çocuklarda ise 11-13 yaş bu tedavi için ideal yaştır. Bu yaşlarda tedavi yapıldığında sadece ortodontik tedavi ile bu problem başarılı şekilde çözülebilir.

Ama çocuk büyüdüğü ve erişkin hayata ulaştığında alt çene geriliği tedavi edilmemiş ise, sadece ortodontik tedavi ile bu problem çözülemez. Ortodontik tedavi sonrası, cerrahi operasyonla tedavi yapılması gerekir. Durumun bu kadar ilerlememesi için alt çene geriliği olduğu anlaşılan çocuk erişkin olmadan tedavisi ortodontik tedavi ile gerçekleştirilmelidir.